Pon. – Pt. 9:00 – 20:00

Higienizacja
Holistic Dent Kraków

Czym jest higienizacja w gabinecie stomatologicznym?

Higienizacja to podstawowy zabieg stomatologiczny, podczas którego wykwalifikowana higienistka usuwa kamień nazębny. Nagromadzenie kamienia wynika najczęściej z zaniedbań przy szczotkowaniu. W trakcie zabiegu higienistka usuwa złogi miękkie i twarde, czyli płytkę bakteryjną, resztki pokarmowe i nieestetyczne osady, które są źródłem bakterii. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie te bakterie powodują przykry zapach z ust.

Czym jest higienizacja w gabinecie stomatologicznym?

Higienizacja składa się z kilku etapów:

1.

Zaczynamy od mechanicznego usunięcia osadów poprzez piaskowanie. Ten zabieg polega na użyciu specjalnej mieszanki wody i piasku stomatologicznego, który pod ciśnieniem uderza w osady i kamień naddziąsłowy powodując ich rozbicie. Higienistka podczas zabiegu stosuje odpowiedni rodzaj piasku dostosowany indywidualnie do potrzeb pacjenta. W celu rozbicia masywnych osadów stosuje się piaski gruboziarniste, natomiast u pacjentów ortodontycznych oraz do polerowania powierzchni zębowych i prac estetycznych piaski typu soft. U Pacjentów wymagających oczyszczenia pogłębionych kieszonek dziąsłowych, higienistka dobiera delikatny piasek perio. Efektem piaskowania jest usunięcie nieestetycznych przebarwień oraz odsłonięcie szkliwa.

2.

Drugim etapem jest scaling. Higienistka za pomocą ultra dźwięków rozbija kamień nazębny, którego nie usunięto w trakcie piaskowania. Scaler usuwa twarde złogi nazębne, które powstają w procesie mineralizacji płytki bakteryjnej.

3.

Trzecim etapem jest polishing, czyli polerowanie zębów. Za pomocą szczoteczek i gumek o różnych kształtach indywidualnie dopasowanych do anatomii zębów pacjenta oraz past polerskich o różnej ścierności, higienistka wygładza powierzchnie zęba. Oprócz efektów wizualnej poprawy zabieg ten sprawia, że ponowne osadzenie się zanieczyszczeń i tworzenie kamienia jest trudniejsze.

Dlaczego usuwanie kamienia jest ważne? Ponieważ powoduje on choroby dziąseł, ich obniżenie i powstanie stanu zapalnego, co może skutkować paradontozą.

Regularna higienizacja i profilaktyka zapewnią każdemu zdrowy, naturalny uśmiech bez wydawania fortuny - stomatologia Holistic Kraków

Sam zabieg higienizacji to nie wszystko

Sam zabieg higienizacji to nie wszystko, aby wydłużyć jego efekty higienistka przeprowadza instruktaż. 

Na czym on polega? 

Przed zabiegiem osad jest barwiony za pomocą specjalnego barwnika, następnie robione są zdjęcia, które pokazują miejsca, gdzie zalega płytka bakteryjna i na jakie należy zwrócić szczególną uwagę podczas codziennego szczotkowania. Higienistka indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta dobiera odpowiednią szczoteczkę, nić dentystyczną oraz szczoteczki międzyzębowe. Pokazuje techniki szczotkowania, które wydajniej usuną płytkę nazębną gromadzącą się codziennie na naszych zębach. 

Kontynuacją higienizacji są wizyty kontrolne ustalane co 3-6 miesięcy. W trakcie wizyty badany jest poziom płytki bakteryjnej za pomocą wskaźników higienizacyjnych. 

Higienistka wraz z pacjentem ocenia czy dobrana technika szczotkowania, szczoteczka, pasta skutecznie usuwają płytkę bakteryjną. Wizyta ma na celu kontrolę i odpowiednie zmotywowanie pacjenta do bardziej efektywnej higieny jamy ustnej.

Korzyści regularnej higienizacji

Zabieg higienizacji oraz profilaktyka odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu powstawania próchnicy i chorób dziąseł. Regularne usuwanie płytki bakteryjnej zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej będących główną przyczyną przykrego zapachu z ust. Kontrola zmniejsza ryzyko chorób przyzębia. Zabieg higienizacji zwiększa skuteczność leczenia zachowawczego, protetycznego, implantologicznego.

Jak sprawić, żeby pacjent na stałe wdrożył nowe nawyki higienizacyjne

Gwarancją zdrowia jamy ustnej jest odpowiednia profilaktyka. Wśród działań profilaktycznych można wymienić, m.in. promocję niekariogennej diety (pokarmy o niskiej zawartości cukrów, ograniczenie przekąsek między głównymi posiłkami) oraz przedstawienie w gabinecie przez higienistkę właściwych nawyków higienicznych, takich jak szczotkowanie zębów po każdym posiłku, wymiana szczoteczki co 3 miesiące, wizyty kontrolne przynajmniej co 6 miesięcy. Higienistka indywidualnie dla każdego pacjenta pokazuje technikę szczotkowania dostosowaną do jego potrzeb oraz wykonuje dobór przyrządów do higieny jamy ustnej. W trakcie wizyty higienizacyjnej pacjent uczy się myć zęby, a regularne kontrole motywują do pracy i polepszenia higieny jamy ustnej. Dodatkową motywacją dla pacjenta jest aspekt ekonomiczny – profilaktyka pozwala uniknąć kosztownego leczenia.

Higiena zębów to nie tylko zabiegi w gabinecie stomatologicznym, ale również odpowiednia profilaktyka w domu.

Szczotkowanie zębów

Przy szczotkowaniu należy zwrócić uwagę na to, czym i jak często szczotkować zęby? Na rynku dostępna jest bogata oferta szczoteczek manualnych, elektrycznych o różnym stopniu miękkości, długości włosia itd. Należy wybrać szczoteczkę dostosowaną do stanu jamy ustnej oraz preferencji pacjenta (odnośnik artykuł o szczoteczkach). Bardzo ważnym elementem jest technika szczotkowania jamy ustnej. Należy pamiętać, że szczotkowanie szczoteczką manualną różni się od szczotkowania szczoteczką elektryczną. W zależności od stanu zdrowotnego jamy ustnej są wskazane różne techniki czyszczenia zębów. Pacjent po wykonanym zabiegu higienizacji w gabinecie Holistic Dent otrzyma indywidualnie dobraną technikę szczotkowania dostosowaną do jego konkretnych potrzeb. Pacjent zawsze może liczyć na naszą pomoc i wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji zębów (kontakt do Holistic Dent). Częstotliwość szczotkowania i jego systematyczność ma wielki wpływ na utrzymanie dobrego stanu naszej jamy ustnej. Zatem jak często szczotkować zęby? Zalecane jest szczotkowanie minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez 3 minuty. Jeżeli występuje problem z osadzaniem się resztek jedzenia, należy szczotkować zęby po każdym posiłku.

Nici dentystyczne

Stosowanie nici dentystycznej pozwala uniknąć próchnicy na powierzchniach stycznych, tam, gdzie nie dociera szczoteczka. W przestrzeniach międzyzębowych mogą gromadzić się resztki jedzenia oraz płytka bakteryjna. Dlatego tak ważne jest włączenie nici dentystycznej do codziennej pielęgnacji przynajmniej 1 raz dziennie. Apteki i drogerie posiadają szeroki asortyment nici dentystycznych dopasowanych do różnych potrzeb pacjentów. Dostępne są również nici dla osób z założonym aparatem ortodontycznymi lub mostami.

Szczoteczki międzyzębowe

Stosuje się do czyszczenia dużych przestrzeni międzyzębowych, mostów oraz implantów. Posiadają w zależności od firmy różną budowę włókien. Do usuwania resztek pokarmowych oraz płytki bakteryjnej stosuje się zasadę ruchu posuwistego: tam i z powrotem.

Jak dbać o higienę w domu?

Właściwa higiena jamy ustnej powinna być dobrym nawykiem, który pozwoli na wyrobienie odruchu codziennego mycia zębów, a w konsekwencji przyniesie wymierne korzyści. Warto zatem pamiętać przede wszystkim o regularnym szczotkowaniu zębów. Większość osób uważa, że higiena jamy ustnej w domu to tylko mycie zębów. Aby zwiększyć efektywność codziennej higieny jamy ustnej należy rozbudować je o nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie szczoteczek międzyzębowych, stosowanie płynów antybakteryjnych do płukania jamy ustnej oraz odpowiedniej pasty.

Jakie szczoteczki wybierać?

Szczoteczka to nasze codzienne oręże w walce z próchnicą. Jak dobrać szczoteczkę, na co zwrócić uwagę? W ostatnich latach pojawiło się na rynku wiele rozwiązań i każda z nich jest określana mianem najlepszej. Najlepsza szczoteczka to ta, której używamy prawidłowo i regularnie. Szczoteczki należy podzielić na trzy grupy: manualne, elektryczna, soniczne.

Szczoteczki manualne

Znane każdemu, znajdziemy w każdym domu. Używane przez tradycjonalistów. Jest to tanie, wygodne oraz przy odpowiedniej technice szczotkowania skuteczne narzędzie. W trakcie 2-minutowego mycia zębów szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać 100-600 ruchów na minutę. Oznacza to, że najważniejsza przy tej szczoteczce jest technika szczotkowania. Szczoteczkę należy wymieniać średnio co 3 miesiące, więc nie można teraz nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym i wyborze szczoteczek biodegradowalnych takich jak bambusowe.

Szczoteczka elektryczna

Szczoteczka elektryczna w trakcie 2-minutowego mycia wykonuje do ok. 48 tys. ruchów na minutę. Większość pracy wykonuje za nas silnik elektryczny, jednak i tu ważna jest technika szczotkowania. Ma okrągłą końcówkę, która wykonuje trzy ruchy oscylacyjny, pulsacyjny i obrotowy. Szczoteczki te są znacznie bardziej innowacyjne, mogą posiadać czujnik nacisku, który pozwoli ochronić dziąsła przed urazami mechanicznymi. Producenci oferują nam różne dodatkowe rozwiązania jak łączność bluetooth z telefonem, co pomoże nam nad kontrolą czasu mycia, a nawet zmotywowaniu najmłodszych pacjentów poprzez gry i aplikacje.

Szczoteczki soniczne

Szczoteczka soniczna w trakcie 2-minutowego mycia wykonuje nawet 62 tys. ruchów. Jest to również szczoteczka elektryczna, lecz ruch podłużnej główki jest spowodowany ultradźwiękami, które wprawiają włosie w drgania. Włókna na główce oraz pasta są wprawiane w ruch, tworzą mikrobąbelki, które uderzają w ścianę zębów.

Jak wybrać dobrą szczoteczkę?

Przy wyborze szczoteczki znaczenie ma wiek, stan uzębienia i przyzwyczajenia. Stojąc przed półką sklepową, zobaczymy, że szczoteczki mają różną wielkość główki, która powinna być dopasowana do wieku osoby. Kolejnym elementem jest twardość i grubość włókien. Trzecim istotnym elementem jest elastyczna szyjka, która powinna się odginać podczas nacisku, aby nie uszkodzić naszych dziąseł. Ostatnim elementem, na jaki należy zwrócić uwagę to rączka, która powinna być wygodna. Najprostszym sposobem jest udanie się do naszego gabinetu, gdzie higienistka pomoże w doborze odpowiedniej szczoteczki.

Jakie pasty wybierać?

Nieodzownym elementem w codziennej higienie jamy ustnej są pasty. Biorą udział wraz ze szczoteczką w usuwaniu resztek pokarmowych i bakterii. Dodatkowo dostarczają niezbędnych składników mineralnych mytym powierzchniom zębowym. W swoim składzie zawierają: substancję działające przeciwpróchniczo (fluor, hydroksyapatyt), środki przeciwbakteryjne, środki pieniące, ścierające, substancje smakowo – zapachowe, wyciągi z ziół i witaminy.

Poznaj naszych ekspertów od
higienizacji zębów

Anna Abramska

Higienistka stomatologiczna

Sylwia Pulit

Higienistka stomatologiczna

Elwira Zawiślak

Higienistka stomatologiczna

Izabella Siudy

Higienistka stomatologiczna