Zadzwoń

Pon. – Pt. 9:00 – 20:00

Fizjoterapia
Holistic Dent Kraków

Dlaczego należy leczyć zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego?

Leczenie pacjentów z zaburzeniami w obrębie stawu skroniowo- żuchwowego staje się w ostatnich latach coraz częściej omawianym zagadnieniem. Tematyka ta przebija się do szerszej świadomości nie tylko lekarzy i stomatologów, ale również pacjentów. Skomplikowanie budowy oraz mnogość połączeń anatomicznych sprawia, że problemy w tym obszarze ciała mogą wymagać współpracy nie tylko stomatologa i fizjoterapeuty, ale również neurologa, a w niektórych przypadkach również psychologa psychiatry lub logopedy.

Jakie objawy występują przy problemach ze stawem skroniowo-żuchwowym?

Objawy, jakie mogą występować to nie tylko zaburzenia i ból w trakcie żucia, ale również bóle głowy i szyi, szeroko pojęte problemy z uszami, migreny, bruksizm, a nawet globalny wpływ na całą postawę ciała.

Dlaczego Pacjenci leczą staw skroniowo-żuchwowy w Holistic Dent?

Holistyczne podejście do zdrowia pacjenta zaczyna się już od przekroczenia drzwi gabinetu. Specjalista nie skupia się wyłącznie na jednej anatomicznej strukturze, jaką jest staw. Ocenie podlega cała postawa pacjenta, jego wzorce i nawyki ruchowe. Bardzo często te podstawowe informacje potrafią powiedzieć, czego możemy się spodziewać. Pierwszym specjalistą, który najczęściej dostrzega zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego jest stomatolog. To właśnie do niego trafiają pacjenci, u których pojawiają się problemy w obrębie jamy ustnej często niełączone ze stawem. Stan uzębienia pacjenta jest bezpośrednio związany z jakością pracy wyżej wspomnianego stawu. Wszelkie ubytki w długości zębów, braki w uzębieniu czy brak któregoś z zębów przekłada się na pracę stawu. Rozwiązanie tych problemów jest konieczne dla trwałej poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Skuteczne leczenie stomatologiczne to harmonia zębów, mięśni i stawu skroniowo-żuchwowego

Staw skroniowo-żuchwowy to nie tylko zęby!

To mnogość innych struktur tworzących ten skomplikowany fragment ludzkiego ciała. W naszym organizmie żaden problem niestety nie jest problemem izolowanym. Każda struktura oddziaływa na inne znajdujące się w bliskiej okolicy, jak i odległej. Z tego powodu bardzo często poza leczeniem stomatologicznym potrzebna jest interwencja fizjoterapeuty lub osteopaty. To właśnie on ma za zadanie sprawdzić napięcie w okolicach mięśni odpowiadających za ruch żuchwy i przeżuwanie pokarmów oraz to, w jakim stanie znajduje się sam staw. Na jego barkach leży odpowiedzialność za doprowadzenie stawu oraz otaczających go tkanek do właściwej kondycji. Fizjoterapeuta jest również specjalistą, który powinien poinstruować pacjenta o tym, co może robić samemu w ramach autoterapii lub stanach zaostrzenia objawów. Rehabilitacja stomatologiczna jest leczeniem bezinwazyjnym i niefarmakologicznym. Z tego właśnie powodu nie ma zbyt wielu przeciwskazań przed podjęciem tej formy leczenia.

Jak często występują problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym?

Staw skroniowo-żuchwowy jest również jedną z tych struktur, które w bardzo mocnym stopniu reagują na stres. Bez pracy w tym obszarze leczenie nie jest trwałe i pełne. Z tego właśnie powodu współpraca z psychologiem oraz psychiatrą bywa bardzo pomocna. ​

Problemy związane z aparatem żucia stają się coraz szerzej dyskutowanym problemem, właśnie ze względu na ilość możliwych powikłań wynikających z jego dysfunkcji, a także trudności w leczeniu. Skuteczna terapia jest możliwa tylko i wyłącznie w sytuacji, w której podejście do pacjenta jest holistyczne i obejmuje wszystkie sfery jego życia, a nie tylko problem samych struktur anatomicznych budujących dany staw. Możliwe jest tylko i wyłącznie przy ścisłej współpracy kilku specjalistów.

Poznaj naszego eksperta od
fizjoterapii

Jacek Wereda

Fizjoterapeuta