Bruksizm - starte zęby Holistic Dent Kraków
Czym jest bruksizm?
To wzmożona aktywność mięśni żucia podczas snu oraz w trakcie dnia, która doprowadza do zaciskania, zgrzytania lub tarcia zębów żuchwy o zęby szczęki.
Sam bruksizm jest objawem, a nie chorobą. Dlatego bardzo ważne jest, aby zdiagnozować przyczynę, spojrzeć na pacjenta holistycznie. Bardzo często pacjenci nie zdają sobie sprawy z powagi problemu.
Jakie są konsekwencje nieleczonego zgrzytania zębami?
W konsekwencji długotrwałego zaciskania i zgrzytania dochodzi do utraty twardych tkanek zęba (ścierania zębów), a to może powodować zmiany i zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym. Mogą pojawić się nieprzyjemne dźwięki, trzaski w trakcie żucia, ziewania, a nawet mówienia. Często towarzyszą bóle mięśniowe, napięciowe bóle głowy.
Jak lekarze z Holistic Dent leczą starte zęby?
W Holistic Dent leczymy pacjentów kompleksowo i wielospecjalistycznie. Dlatego w naszym zespole jest fizjoterapeuta oraz neurolog.
W naszej klinice lekarz dentysta przeprowadza odpowiedni wywiad, badanie oraz pełną diagnostykę RTG. Na tej podstawie stawiamy diagnozę i wprowadzamy odpowiednie leczenie.
W procesie leczenia bruksizmu bardzo dużą rolę odgrywa pacjent. Jego zaangażowanie i praca, jaką wykonuje w domu to połowa sukcesu. Przy wzmożonych napięciach, stresującym i szybkim trybie życia bardzo pomocne są wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe, które bardzo szybko potrafią wprowadzić nas w stan relaksu.
Co zrobić jak zgrzytamy zębami w nocy?
Inaczej jest w nocy, kiedy wzmożona aktywność mięśni jest poza naszą świadomością i
kontrolą. W takim przypadku należy zabezpieczyć powierzchnię zębów poprzez wykonanie szyny ochronnej stosowanej na noc podczas snu. W zależności od problemu i dolegliwości, z jakimi pacjent się do nas zgłasza, wdrażamy odpowiednie leczenie.
Niezastąpiona jest współpraca z fizjoterapeutą, który poprzez odpowiednią technikę
masażu i ucisku działa na tkanki w obrębie głowy, szyi, jak również wewnątrz jamy ustnej.
Działania te mają na celu rozluźnić napięte mięśnie oraz przywrócić stawy i otaczające tkanki do prawidłowej kondycji.
Fizjoterapeuta uczy i pokazuje, jak pacjent samodzielnie może wykonać automasaż lub jakie
ćwiczenia będą konieczne dla przywrócenia prawidłowej równowagi mięśni żucia. W trudnych i zaawansowanych przypadkach bruksizmu przy napięciowych bólach głowy
pacjenci konsultowani są z neurologiem, który wdraża odpowiednie leczenie.
„hasło ‘zjadł zęby na…’ nie wzięło się znikąd. Zaciskania i ścierania zębów nie wolno bagatelizować!”
Poznaj naszego eksperta od leczenia bruksizmu
Lek. dent. Justyna Czechowska
Stomatologia estetyczna, protetyka, implantoprotetyka, bruksizm