Zadzwoń

Pon. – Pt. 9:00 – 20:00

Bruksizm - starte zęby
Holistic Dent Kraków

Czym jest bruksizm?

To wzmożona aktywność mięśni żucia podczas snu oraz w trakcie dnia, która doprowadza do zaciskania, zgrzytania lub tarcia zębów żuchwy o zęby szczęki.

Sam bruksizm jest objawem, a nie chorobą. Dlatego bardzo ważne jest, aby zdiagnozować przyczynę, spojrzeć na pacjenta holistycznie. Bardzo często pacjenci nie zdają sobie sprawy z powagi problemu.

Jakie są konsekwencje nieleczonego zgrzytania zębami?

W konsekwencji długotrwałego zaciskania i zgrzytania dochodzi do utraty twardych tkanek zęba (ścierania zębów), a to może powodować zmiany i zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym. Mogą pojawić się nieprzyjemne dźwięki, trzaski w trakcie żucia, ziewania, a nawet mówienia. Często towarzyszą bóle mięśniowe, napięciowe bóle głowy.

Jak lekarze z Holistic Dent leczą starte zęby?

W Holistic Dent leczymy pacjentów kompleksowo i wielospecjalistycznie. Dlatego w naszym zespole jest fizjoterapeuta oraz neurolog.

W naszej klinice lekarz dentysta przeprowadza odpowiedni wywiad, badanie oraz pełną diagnostykę RTG. Na tej podstawie stawiamy diagnozę i wprowadzamy odpowiednie leczenie.

W procesie leczenia bruksizmu bardzo dużą rolę odgrywa pacjent. Jego zaangażowanie i praca, jaką wykonuje w domu to połowa sukcesu. Przy wzmożonych napięciach, stresującym i szybkim trybie życia bardzo pomocne są wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe, które bardzo szybko potrafią wprowadzić nas w stan relaksu.

Co zrobić jak zgrzytamy zębami w nocy?

Inaczej jest w nocy, kiedy wzmożona aktywność mięśni jest poza naszą świadomością i
kontrolą. W takim przypadku należy zabezpieczyć powierzchnię zębów poprzez wykonanie szyny ochronnej stosowanej na noc podczas snu. W zależności od problemu i dolegliwości, z jakimi pacjent się do nas zgłasza, wdrażamy odpowiednie leczenie.

Niezastąpiona jest współpraca z fizjoterapeutą, który poprzez odpowiednią technikę
masażu i ucisku działa na tkanki w obrębie głowy, szyi, jak również wewnątrz jamy ustnej.
Działania te mają na celu rozluźnić napięte mięśnie oraz przywrócić stawy i otaczające tkanki do prawidłowej kondycji.

Fizjoterapeuta uczy i pokazuje, jak pacjent samodzielnie może wykonać automasaż lub jakie
ćwiczenia będą konieczne dla przywrócenia prawidłowej równowagi mięśni żucia. W trudnych i zaawansowanych przypadkach bruksizmu przy napięciowych bólach głowy
pacjenci konsultowani są z neurologiem, który wdraża odpowiednie leczenie.

„hasło ‘zjadł zęby na…’ nie wzięło się znikąd. Zaciskania i ścierania zębów nie wolno bagatelizować!”

Poznaj naszego eksperta od
leczenia bruksizmu

Lek. dent. Justyna Czechowska

Stomatologia estetyczna, protetyka, implantoprotetyka, bruksizm

Dr n. med. Kamila Żur Wyrozumska

Neurolog

Jacek Wereda

Fizjoterapeuta