Chirurgia stomatologiczna
Holistic Dent Kraków

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Podstawowym zabiegiem chirurgiczny, jaki wykonuje lekarz dentysta, jest usunięcie zęba. Najczęściej chirurg ma do czynienia z tak zwanymi zębami ósmymi. Natomiast do chirurgii stomatologicznej zaliczane jest również leczenie zmian zapalnych na wyrostku zębodołowym, czy też resekcje wierzchołka korzeni zębów.

Jakie są konsekwencje braku leczenia chirurgicznego?

Przejściowe:

  • Ból
  • Obrzęk
  • Zaczerwienienia
  • Stan zapalny
  • Czasem gorączka
  • Ropnie

Długoterminowe:

Na skutek rozwijającego się stanu zapalnego, może dojść nawet do utraty zęba, bądź zębów. Leczenie w tym przypadku wiąże się ze skomplikowanymi, kosztownymi i długoczasowymi zabiegami regeneracji kości oraz uzębienia Pacjenta.

Dlaczego chirurgia w Holistic Dent?

Chirurgia stomatologiczna, oprócz diagnostyki, opiera się głównie na wiedzy, doświadczeniu oraz umiejętności lekarza. W naszym zespole Holistic Dent chirurdzy wykonują zabiegi na najwyższym poziomie ze szczególną starannością. Odpowiednio diagnozują problem oraz precyzyjnie podchodzą do leczenia, dzięki latom nauki oraz praktyki.

Fizjodyspenser, którego używamy do codziennych zabiegów chirurgicznych, pozwala na mniejszą traumatyczność całego zabiegu, a co za tym idzie, szybszy powrót do codzienności po zabiegu.

W naszej klinice Holistic Dent wykonujemy zabiegi piezochirurgii. Służy nam do tego specjalne urządzenie, które w odpowiedni sposób nacina tkanki, tak aby załagodzić i skrócić rekonwalescencje pozabiegową. Piezochirurgia minimalizuje również ryzyko powikłań w trakcie zabiegu, dzięki czemu zabieg jest komfortowy oraz pewny.

Chirurgia stomatologiczna w niektórych wypadkach jest jedyną alternatywą walki z bólem.

Dlaczego usuwa się „ósemki”?

Na skutek rozwoju ludzkości oraz zmiany przyzwyczajeń odżywiania, ósemki stały się dla nas zębami niepotrzebnymi. Przez co nie mieszczą się nam w jamie ustnej i czasem konieczne jest ich usunięcie. Czasem zdarza się, że wyżynają się w nieodpowiednich dla zębów miejscach, czy to od policzka, czy od podniebienia. Może to doprowadzić do problemów z codziennym funkcjonowaniem – trudnościami z zamykaniem i otwieraniem jamy ustnej, przygryzaniem policzka, a nawet może dojść do stanu zapalnego.

Problem zębów ósmych należy rozwiązywać między 18-25 rokiem życia. Chirurg, dzięki technologii i odpowiedniej diagnostyce, jest w stanie odpowiednio wcześnie przewidzieć, czy Pacjent będzie miał problemy z zębami ósmymi. Dzięki temu nie dochodzi do powikłań związanymi z nieodpowiednio wyżynającymi się „zębami mądrości”.

Przygotowanie do leczenia chirurgicznego:

Przed każdym zabiegiem konieczna jest wizyta konsultacyjna. Pomaga ona w znalezieniu problemu, z jakim Pacjent przyszedł, wykonania odpowiednich badań i na ich podstawie znalezienie przyczyny komplikacji oraz rozwiązania.

Na pierwszej wizycie wykonywany jest pakiet zdjęć wewnątrzustnych, jak również podstawowe zdjęcie diagnostyczne, czyli panorama zębów w wymiarze 2D.

Wykonujemy również tomografię komputerową jamy ustnej, która w pełni pokazuje nam, jaki jest stosunek problematycznego zęba do okolicznych struktur nerwowych, kostnych, jak i naczyniowych, pozwala to w sposób bezpieczny i przewidywalny zaplanować oraz przeprowadzić zabieg.

Zalecenie po zabiegu:

Pacjentowi może w ciągu najbliższych dni po zabiegu dokuczać ból, natomiast za pomocą leków przeciwbólowych jesteśmy w stanie łatwo go uśmierzyć. Pacjent może również delikatnie spuchnąć, ale są to rzeczy całkowicie normalne, które z czasem ustaną.

Zalecamy również wizyty kontrolne. W zależności od zabiegu zapraszamy Pacjenta na wizytę kontrolną drugiego dnia. Nie jest to jednak wymóg przy każdym zabiegu. Ważna jest wizyta po 7 dniach, ponieważ na niej zdejmujemy szwy, sprawdzamy stan rany pozabiegowej, jak i całości jamy ustnej.

Poznaj naszych ekspertów od
chirurgii stomatologicznej

Lek. dent. Grzegorz Wentrych

Specjalista chirurgii stomatologicznej, implantologia, implantoprotetyka.

FAQ

Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu Pacjent nie odczuwa bólu.

Zabieg ten najczęściej nie przekracza 30-40 minut.

Zalecamy parę dni spokoju i odpoczynku. Jeżeli jest potrzeba, wypisujemy zwolnienie lekarskie do momentu usunięcia szwów, czyli 7 dni od dnia zabiegu. Zalecamy również niespożywanie gorących oraz twardych pokarmów przez przynajmniej dobę po zabiegu, może to natężyć ból pozabiegowy.

Szycie służy zmniejszeniu powierzchni rany, która ma później dostęp do warunków panujących w jamie ustnej, co później wpływa na prawidłowy proces gojenia.