Leczenie kobiet w ciąży Holistic Dent Kraków
Dlaczego kobiety w ciąży powinny odbywać regularne wizyty u stomatologa?
Czas planowania ciązy oraz oczekiwania na potomstwo, jest dla każdej kobiety wyjątkowy po wielona względami. W tym okresie w ciele kobiety zachodzą duże zmiany fizjologiczne oraz hormonalne. Dotyczą one także stanu zdrowia jamy ustnej.
Przyszłe mamy szczególnie narażone są na wystąpienie problemów w obrębie jamy ustnej takich jak obrzęki, ból czy krwawienia dziąseł. Ciąża to czas, w którym zwykle nasilają się również inne nieleczone dolegliwości zębów. Wynika to z przemian w układzie immunologicznym, endokrynologicznym i pokarmowym oraz przez zmienione właściwości śliny, czy wreszcie ze specyficznej diety i skłonności do spożywania przekąsek i posiłów bogatych w cukry.
Dlatego tak bardzo wążne jest, by przyszłe mamy pamiętały o regularnych wizytach w gabinecie stomatologiczym. Lekarz dentysta wraz z higienistką stomatologiczną zadbają o zdrowie jamy ustnej oraz edukację przez cały ores trwania ciąży.
Kiedy pierwszy raz pojawić się u dentysty?
Wizytę u stomatologa warto odbyć jeszcze zanim kobieta będzie spodziewać się dziecka. Jest to czas, w którym nie ma przeciwskazań do wykonania kompletnego badania diagnostycznego, co wiąże się z wykonaniem zdjęcia panoramicznego, dzięki któremu można wykluczyć istnienie ognisk zapalnych i próchnicy. Jest to odpowiedni czas, aby zadbać o swoją jamę ustną kompleksowo i bezpieczne wykonać wszystkie potrzebne procedury leczenia.
Czy kobiety w ciąży mogą leczyć zęby?
Przez wiele lat panował stereotyp, że kobiety w ciąży nie powinny leczyć zębów. Prawda jest taka, że jest dokładnie odwrotnie! Podczas całego okresu trwania ciąży zaleca się regularne wizyty u stomatologa i szybkie leczenie w razie konieczności. Zdrowie jamy ustnej ciężarnej jest niezwykle ważne!! Jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń, korzystanie z zabiegów dentystycznych jest bezpieczne podczas całego okresu trwania ciąży. Z uwagi na etapy rozwoju płodu i samopoczucie przyszłych mam, za najbezpieczniejszy czas do zabiegów uważa się II trymestr ciąży. Wiadomo jednak, że nie zawsze można wszystko przewidzieć. W trakcie trwania ciąży, próchnica może rozwinąć się w każdym miesiącu i zbiegi lecznicze trzeba przeprowadzić wcześniej lub później.
W przypadku leczenia kobiet w ciąży najważniejsza jest profilaktyka i konsultacje z lekarzem.
Czy higienizacja w gabinecie jest bezpieczna?
Podczas tego cudownego czasu bardzo ważne jest, aby przyszłe mamy świadomie koncentrowały się na higienie jamy ustnej. Zabiegi higienizacyjne w gabinecie mogę być wykonywane podczas całego czasu trwania ciąży. Idealnie byłoby, aby wizyta z higienistką stomatologiczną odbyła się już na początku ciąży, następnie w jej połowie i kolejno, tuż po rozwiązaniu. Wizyta taka, polega na nauce i kontroli prawidłowego oczyszczania, wykonaniu bezpiecznych zabiegów higienizacyjnych (usuwaniu nalotu i kamienia oraz impregnacji za pomocą lakierów) oraz edukacji, która pomoże przyszłej mamie lepiej zrozumieć potencjalne zagrożenia. Podczas wizyt, przyszłe mamy dostają również pakiet informacji dotyczących diety oraz profilaktyki domowej.
Jama ustna kobiety w ciąży
Jednym z najczęstszych problemów u kobiet w ciąży jest zapalenie dziąseł. Jest ono wywołane obecnością płytki nazębnej oraz wahaniem poziomu hormonów płciowych. Stały wzrost ich poziomu w czasie ciąży prowadzi do zmian w tkankach dziąseł. Są one wtedy zaczerwienione, krwawią oraz dochodzi do ich obrzęku. Zmiany poziomy hormonów są nieuniknione, lecz problem nagromadzonej płytki nazębnej można zminimalizować poprzez profilaktykę higieny.
Zmiany w sposobie odżywiania się kobiety podczas ciąży oraz nieprzyjemne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty czy mdłości mogą prowadzić do kwasowej erozji szkliwa. Również podjadanie może predysponować do nadmiernego odkładania się płytki nazębnej powodującej w konsekwencji zmiany próchnicowe.
Jak więc dbać o zdrowie jamy ustnej?
Aby zapobiec problemom jamy ustnej zaleca się:
- regularne wizyty kontrolne u stomatologa (przed, w trakcie ciąży i po rozwiązaniu)
- regularne wizyty u higienistki stomatologicznej (pierwszy, czwarty miesiąc oraz czas po rozwiązaniu ciąży)
- stosować wszelkie zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej w trakcie ciąży:
- wybierać miękkie szczoteczki do zębów
- pamiętać o czyszczeniu powierzchnię języka
- do szczotkowania zębów używać pasty z zawartością fluoru 1450 ppm
- szczotkować zęby minimum 2 razy dziennie, pamiętając o wszystkich powierzchniach zębów
- używać płynów do płukania zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienistki
- po porannych mdłościach płukać jamę ustną wodą (nie szczotkować zębów po wymiotach)
- zachować zdrową i racjonalną dietę (zaleca się dietę uwzględniającą węglowodany złożone (kasze, produkty razowe, ryż), tłuszcze wielonienasycone z rodziny omega 6 oraz omega 3, a także wysokojakościowe białka (pochodzącego z jaj, ryb, mięsa i jego przetworów).
- unikać podjadania oraz nadmiaru węglowodanów
- po posiłku żuć gumę z ksylitolem (neutralizuje kwasy, zapobiega odkładaniu się płytki bakteryjnej oraz redukuje próchnicotwórczą florę bakteryjną i remineralizuje szkliwo)
- pamiętać o suplementach (w szczególności kwas foliowy, żelazo, wapń, witamina A, witamina D, witamina C)
- unikać używek i sytuacji stresogennych oraz kategorycznie zaprzestać palenia tytoniu
Okres ciąży dla kobiet jest czasem wyjątkowym, w którym przyszłe mamy powinny zwracać uwagę na wszystkie aspekty swego stanu zdrowia, między innymi także na stan jamy ustnej.
Prawidłowa opieka stomatologiczna oraz regularne zabiegi higieniczne pozwalają zminimalizować ryzyko problemów i powikłań, które mogą być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i zdrowia dziecka.
Poznaj naszych ekspertów od leczenia kobiet w ciąży
Lek. dent. Michał Wojtowicz
Stomatologia zachowawcza,
endodoncja mikroskopowa, protetyka.